10% تخفیف اولین خرید
|
ارسال رایگان برای خریدهای بالای 250 هزار تومان

نکاتی در مورد پوشاک پشمی و بافتنی

نکاتی در مورد پوشاک پشمی و بافتنی
آبی که برای شستن و آب کشیدن لباسهای پشمی استفاده می شود باید سرد یا ولرم باشد آب داغ، پشم را چروکیده و پشم سفید را زرد می کند. 

اگر از پودر استفاده می کنید پودر را خوب درآب حل کنید،پشم آب زیادی را به خود می گیرد بنابراین آب و کف زیادی تهیه کنیداگر لباس پشمی لک شده است ، قبل از شستن لباس آن را پاک کنید. برای این کار، لک را با آب گرم نمدار کنید،سپس کمی پودر پاک کننده روی آن بریزیدو با یک ابر آن را پاک کنید.

برای شستن لباس پشمی لازم نیست آنرا مالش دهید گاهی با قرار دادن لباسها در آب و کف، لباس تمیزمی شود . به هر حال 10 – 5 دقیقه درآب و کف ، لباس تمیز می شود .به هر حال تا جایی که می توانید لباس را کمتر مالش دهید، چون مالیدن زیاد لباس باعث می شود لباس کش بیاید و شکل خود را از دست بدهد.

 پس از خیساندن لباس آب آن را خالی کنید و لباس را آبکش کنید . بعد از آبکشی لباس را به آرامی فشار دهید، بهتر است لباس را داخل یک حوله بگذاریدو بعد فشار دهید تا آب آن گرفته شود .

برای خشک کردن لباس آن را  دور از نور خورشید ، روی  یک روزنامه یا یک حوله (سطح صاف) پهن کنیدتا خشک شود.

 موقع اتو زدن همیشه از دستمال یا کاغذ روزنامه که بین اتو و لباس بافتنی قرار می گیرد، استفاده کنید و یا از پشت لباس، اتو بکشید.  بهتر است لباسهای پشمی را اتو نکشید ،بلکه اتو را آرام روی لباس فشار دهید و بردارید.هنگام  اتو ، لباس بایدنمدار باشد . می توانید برای اتو کردن لباسهای پشمی از اتوی بخار استفاده کنید.

 اگر به آب آخرین آب کشی دو قاشق غذاخوری گلیسیرین اضافه کنید، حالت نرمی پیدا می کنند.همچنین می توانید لباسها را در مخلوطی از بی کربنات دو سود بخیسانید.  اگر لباس پشمی نمدی را به مدت یک ساعت درآب پخت لوبیای سفید ( آبی که سرد شده باشد)قرار دهید ، حالت اولیه خود را به دست می آورند.

 اگر جورابهای  پشمی شما حالت خود را از دست داده است و به صورت صاف و نمدی در آمده اند آنها را یک شب تا صبح درآب مخلوط سیب زمینی خام رنده شده قرار دهید، مجدداً به حالت اول خود بر می گردند. 

برای شستن پلیورها بهتر است از شامپو استفاده کنیدشامپو به تارو پودر لباس پشمی آسیب نمی رساند و آن را به هم چسپیده نمی کند ، بلکه حالت نرم و لطیف آن را حفظ می کند .

عیب پولیورهای پنبه ای این است که در موقع شستشو به راحتی وا می رود .برای پرهیز از این مساً له آنها را داخل رو بالشی گذاشته و سر آنها را به دقت بست. سپس داخل ماشین رخت شویی انداخت.روش شستشو برای تریکوهای بسیار نازک هم  مناسب است.     
                                     
جورابهای ما بیش از بقیه پوشاک کثیف می شوند.بهتر است جورابها را به خصوص اگر از جنس نخی یا نایلون هستند زود به زود با آب گرم و صابون شست ،چون اگر دیر به دیر شسته شوند ، لطافت و رنگ اولیه خود را ازدست می دهند ،بخصوص رنگهای روشن و سفید که هرگز به رنگ اولیه در نمی آید.

برای شستن و دوام جورابهای نایلونی، ابتدا صابون رنده شده یا صابون مایع را در آب ولرم حل کنیدو جورابها را در آن خیس کنید.بعد از چند دقیقه آنها را بشویید و چند بار با آب ولرم آب بکشید و بدون فشار دادن روی طناب بیندازید. جورابهای نخی را نیز به همین ترتیب می توان شست،با این تفاوت که ابتدا با آب ولرم و سپس به آب کاملاً گرم بشویید تا خوب تمیز شوند.

   با پرزهای بلوزهای پشمی چه کنیم
 وقتی فصل سرما از راه می رسد و کم کم لباسهای پشمی لا به لای لباسهای دیگر خانواده خودشان را نشان می دهند مشکل خانم خانه زیاد می شو دچون می بیند بسیاری از بلوزهای پشمی معلوم نیست به چه دلیل پرزهایشان درآمده و به اصطلاح گره گره شده اندو ضمن آنکه به شکل بدی سر تا سر بلوز یا پولیور را فرا گرفته اند از سویی هم باعث شده اند که این لباسها به صورت کهنه یا فرسوده به نظر برسند و شاید همین دلیل دیگر از آن استفاده ای نشود.اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید، زیاد غصه نخوریدچرا که می توانیدگره های آن را از بالا به پایین و از چپ به راست با یک ماشین ریش تراشی با یک تیغ صورت تراشی،بگیرید سپس با یک ماهوت پاک کن ( برس لباس) آن را برس بکشید . آن گاه می بینید که خیلی خوب و مثل روز اول پرزدار می شود و کاملاً نو به نظر می رسد.

روش دیگر این است که اگر بلوز یا پلیور شما رنگ نمی دهد، آن را در تشت یا لگن «روی» که در آن آبی که به آن ده تا بیست  درجه سرکه یا آبلیمواضافه کرده اید دو روز بدون کمترین چنگ زدن بخوابانید و بعد ، بدون آن که فشار دهید و به اصطلاح بچلانید در یک سطح  صاف پهن کنیدتا خشک شود.آن گاه خواهید دید که چطور«گره گره ها» ازیکدیگر باز شده اند.

 آسیب لباسهای پشمی

 لباسهای پشمی به چند دلیل آسیب می بینند: شستشو با صابون یا محلولهای نرم کننده ،استفاده از آب داغ ،تغییر دادن یکباره لباسها از آب سرد به گرم استفاده از پاک کننده های کلردار،مالش دادن و چلاندن زیاد لباس،دست زدن زیاد به لباس، موقعی که هنوز خیس است.
14 دی 1393
تایید شماره موبایل
برای تکمیل فرآیند ثبت نام، لطفا شماره تایید پیامک شده را وارد کنید.
  • شماره موبایل :
  • کد تایید :
عضو هستید؟ ورود به سارَک